Hibás munka idő? Vagy SSD?

A program használata során mit, hol, hogyan és főként miért?
rabmog987
Posts: 2
Joined: 2020.11.21. 15:56

Hibás munka idő? Vagy SSD?

Post by rabmog987 »

Tiszteletem a magyar nyelvü tagoknak!

Még mielött belekezdenék, nagy rajongoja vagyok a programnak és nagyon megbizhatónak, pontosnak tartom, viszont minap egy apro gond adodott.
Ezért szerteném megkerdeni, hogy volt-e valakinek hasonló gondja.

A gond a következő:

Vettem egy használt: Samsung SSD 850 PRO 512GB model SSD-t (1 rosz szektorral)

- Muka ideje megközetitöleg 3000 nap ami nem lehetséges eleve mivel ha jol emlékszem valamikor 2014 vége -2015 eleje körül jelent meg.

Mi lehet a gond? A program nem ovassa ki a SMART adatokat vagy az SSD hibás.
A választ elore is köszönöm.
Tisztelettel.
Attachments
sentinel.jpg
sentinel.jpg (281.35 KiB) Viewed 2693 times
User avatar
hdsentinel
Site Admin
Posts: 3010
Joined: 2008.07.27. 17:00
Location: Hungary
Contact:

Re: Hibás munka idő? Vagy SSD?

Post by hdsentinel »

Köszönöm a képet és a kérdést !
Elég érdekesnek tűnik, személy szerint ilyet még nem láttam ennél a típusnál.

Általánosságban előfordulhat, hogy 1-1 SSD vagy HDD nem egészen úgy számolja a működési időt, ahogy kellene (ahogy a gyártó hasonló típusai): lehetséges, hogy a belső számláló nem óránként, hanem sűrűbben változik és ezért a működési idő túl sok lehet (és/vagy nem olyan ütemben változik, ahogy kellene, pl. egy nap alatt több napot ugrik).

Érdemes lenne a Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek opciót használni, legalább kétszer, néhány óra különbséggel, miközben a számítógép bekapcsolt állapotban van.
Így ellenőrizhető a nyers érték és a változás is, azaz kiderül, ha a belső számláló nem úgy működik, ahogy a többi Samsung 850 PRO-nál várható.
rabmog987
Posts: 2
Joined: 2020.11.21. 15:56

Re: Hibás munka idő? Vagy SSD?

Post by rabmog987 »

Köszönom a válaszát.
Egy dolgot elfeljtettem megemliteni, akitöl vettem az SSD-d közeli ismerösöm és telyesen kizárt hogy 3000 napot használta, viszont ö egy régebbi Hard Disk Sentinel-t használt éppen ezért idő közben magam is feltettem, mivel eleve úgy adta el nekem hogy kb. 270 napot dolgozott.
A teszt eredmény elég érdekes lett. Ezek utám szinte minden HDD/SSD teszt programot kiprobáltam.
Attachments
sentinel 4.6.jpg
sentinel 4.6.jpg (445.13 KiB) Viewed 2686 times
User avatar
hdsentinel
Site Admin
Posts: 3010
Joined: 2008.07.27. 17:00
Location: Hungary
Contact:

Re: Hibás munka idő? Vagy SSD?

Post by hdsentinel »

Köszönöm az információkat és a riportokat !

Átnéztem, duplán ellenőriztem, hogy valóban mi a helyzet. A két riport, melyek az SSD-ről érkeztek között kb. 3 óra különbség volt és az SSD működési ideje is ennek megfelelően növekedett:

3004 nap, 7 óra -> 3004 nap, 10 óra

azaz az SSD belső számlálója elvileg úgy működik, ahogy kellene: 3 óra alatt 3 órát növekedett.

Ha nem tudnám, hogy nem lehetséges 3000 nap ennél a típusnál, azt mondanám, hogy tényleg ennyi idős - de persze ez itt kizárt. Viszont az SSD valóban jól számolja az eltelt időt (ezért más programok is hasonlóképpen kb. 8 évesnek mutatják).

Ami viszont lehetséges (bár hasonlót még sosem láttam Samsung SSD esetén), hogy a működési időt nem 0-ról kezdve számolta, azaz esetleg nem 0 volt a kiindulási érték.

A Hard Disk Sentinel-ben lehetséges korrigálni a kijelzést, hogy kevesebb működési időt mutasson, az alábbi módon:

1) a S.M.A.R.T. oldalon a 9 Power On Time Count attribútum sorában kellene az Eltolás oszlopban kattintani a 0-ra (a + és - között).
2) a megjelenő megjegyzés elfogadása után a kis ablakban
-65536
értéket kellene megadni.

Ezután a program telepített változata a korrigált értéket mutatja, mely jóval alacsonyabb.

Ez természetesen csak becslés, nem feltétlen pontosan ez lenne a megfelelő korrekció - de sajnos nincs információ, hogy mely más érték lenne pontos(abb).

A program régi verziója esetleg azért mutathatott korábban alacsonyabb értéket, mivel még nem ismerte pontosan ezt a típust (nem volt benne biztos, hogyan számolja a működési időt) és érezte, hogy "túl sok" ami megjelent. Viszont mivel kiderült (és most is megerősítésre került), hogy a belső óra valóban órás egységekben jól számol, ezért az új verzió alaphelyzetben megjeleníti az SSD által biztosított működési időt.

Felettébb érdekes példány, jó lenne kicsit tovább elemezni, hosszabb távon is....
Post Reply