Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

A program használata során mit, hol, hogyan és főként miért?
Freakish84
Posts: 2
Joined: 2013.09.30. 14:53

Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by Freakish84 »

Hello!

Kicsit összetett a problémám, remélhetőleg valahogy segít valaki kibogozni a dolgot :P

Szóval nekem egy ASUS A52JE típusú notebookom van. A jelentkező probléma elsősorban terhelés alatt jön elő. Például filmezés játék egyszerre több program terheli a gépet (másolások és kicsomagolások stb).

Ez úgy néz ki, hogy a merevlemez működését jelző lámpája folyamatosan ég (de nem hallom hogy kerregne) elég csendes kis vinyó.
Ez kb 1/1,5 másodpercig tart utána megy tovább minden (ha ez alatt az idő alatt esetleg nyomkodok valamit vagy visszapörgetem nyíllal a filmet akkor a fagyás után lereagálja a fagyás alatt leütött gombokat. És megy megint tovább minden.

Teljes példa:

Mennek az alap programok (Vírusírtó, rendszerprogik HDSentinel, meg tényleg az alapok) elindítok egy filmet (a laptopról) és nézem, egy idő után kb 20-30 perc akkor jön egy fagyás.
Ha esetleg beizzítok mellé egy torrentet is és dolgozik akkor nagyon sűrűn fagyogat ugyanígy...
Ha a tárhelyemről nézem akkor alap szituációban ritkán fagy. De ha megint terhelem akkor onnan is elkezd fagyni...
(A fagyás alatt az egér működik)

Megpróbáltam megnézni a HDSentinellel de ennek a fagyásnak köszönhetően nem nézte végig a teljes teszttel mert a fagyás miatt (nem emlékszem pontosan) de a fagyás után kilép a tesztelésből...

A HDSentinel ezt mondja:

Teljesítmény 100%
Kondíció 100%

Átlagos hőmérséklet 44 fok

Ami aggaszt az inkább ez:

A lemez és a számítógép közötti adatkapcsolatban előfordultak problémák 49099 alkalommal.

Nincs szükség beavatkozásra.


A merevlemez típusa : HITACHI HTS547550A9E384 500 GB-s


Elsődlegesen az a kérdésem, hogy hol keressem a hibát és milyen tesztet futtassak?
Lehet megpróbálom még lefuttatni a tesztet megint, de az utolsó az kilépett 1 óra után és hátra volt még kb 1 óra.

Jah és ha nagyon - nagyon terhelem akkor kikékhalálozik...
Hibakód:

0x000000F4
0x0000007A

Remélem tudtok infót adni, hogy mit tegyek.

Köszi!
User avatar
hdsentinel
Site Admin
Posts: 3010
Joined: 2008.07.27. 17:00
Location: Hungary
Contact:

Re: Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by hdsentinel »

A Hard Disk Sentinel által a szöveges értékelésben jelzett

> A lemez és a számítógép közötti adatkapcsolatban előfordultak problémák 49099 alkalommal.

azonnal jelzi, hogy mi a gond.

A merevlemez csatlakozása nem megfelelő. Lehetséges, hogy minimális mértékben elmozdult, nem jól érintkezik.
Ilyenkor rögzítésre kerül, hogy az adatátvitel nem megfelelő. Jobb esetben csak megpróbálja újra és újra végrehajtani az írást/olvasást amíg nem sikerül (ilyenkor látszólag "megáll" a végrehajtás idejére), rosszabb esetben a HDD leválasztásra kerül és így az operációs rendszer összeomlik.

Ez az esetek túlnyomó többségében nem a merevlemez hibájára utal, ezért a kondíció 100%.

Az sem kizárt, hogy valami a hűtéssel nem megfelelő. Nem (csak) a HDD hűtésére gondolok, az megfelelőnek tűnik, de pl. az alaplap / chipset túlmelegszik és ez vezet ilyen instabil működéshez és problémákhoz. Ezt is mindenképp ellenőrizni kellene, főleg, ha a probléma terhelés alatt jön elő, mikor a HDD-n kívül a CPU, RAM, stb... is terhelve van.
Freakish84
Posts: 2
Joined: 2013.09.30. 14:53

Re: Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by Freakish84 »

Nagyon köszönöm a választ!! :D

Sikerült kicsit jobban ránézni a fagyásra:

(Ma kivettem a vinyót megtakarítottam és a memóriákat is kivettem egyesével el is indítottam) A vinyót és a csatlakozást átfújtam és kitakarítottam a gépet. Nagyon minimális kosz volt benne.

Sajnos mind a két memóriával is ugyanúgy előjön a fagyás...

Ami érdekes, hogy amikor fagy a feladatkezelőben a teljesítménynél 0% ra esik a proci használata. (Ezt nem értem miért)

Esetleg tudsz segíteni nekem, hogy mivel tudnék kicsit jobban rátesztelni a gépben levő problémára?

Mivel sokat nem tudtam tesztelni ezért csak a rövid teszteket futtattam végig és nem volt hibajelzés a HDSentinelnél.

Válaszodat előre is köszönöm!
User avatar
hdsentinel
Site Admin
Posts: 3010
Joined: 2008.07.27. 17:00
Location: Hungary
Contact:

Re: Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by hdsentinel »

> Sajnos mind a két memóriával is ugyanúgy előjön a fagyás...

A memóriákat azért érdemes tesztelni pl. memtest86-al, hogy biztosan nincs-e gond.

> Ami érdekes, hogy amikor fagy a feladatkezelőben a teljesítménynél 0% ra esik a proci használata. (Ezt nem értem miért)

Teljesen természetes: mivel a processzor nem dolgozik, várakozik az írás/olvasás művelet befejezésére.
Most emelkedett a Hard Disk Sentinel által jelzett hiba-számláló?

> Esetleg tudsz segíteni nekem, hogy mivel tudnék kicsit jobban rátesztelni a gépben levő problémára?

Hard Disk Sentinel ;)

> Mivel sokat nem tudtam tesztelni ezért csak a rövid teszteket futtattam végig és nem volt hibajelzés a HDSentinelnél.

Ez kezdetnek ilyen helyzetben kevés: a rövid önteszt és részletes önteszt hardveres öntesztek. Ez annyit tesz, hogy a merevlemezen "belül" kerülnek végrehajtásra, nincs igazán adatforgalom a merevlemez és a gép között.
Ha ezek nem jeleznek hibát, akkor általában valóban nincs gond a HDD-vel, a probléma máshol keresendő.
Érdemes nagyobb adatátvitellel járó tesztet (Lemez -> Felület teszt -> Olvasás teszt) indítani, ami folyamatosan olvas a merevlemezről. Ha közben nem jelentkezik hiba ÉS a jelzett hiba-számláló nem növekszik, akkor minden OK.
Pengő HDD
Posts: 2
Joined: 2013.10.20. 12:28

Re: Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by Pengő HDD »

Hello

Nemrégiben (2 napja) vásároltam egy Seagate Barracuda 7200.12 1000DM003 1TB-os hdd-t, sajnos csak most jutott idöm arra hogy használatba vegyem, ez egy tároló lenne az ssd-n futó rendszer mellet. A régi két hdd kiváltására keült beszerzésre. Az ssd miatt letöltöttem a Sentinel programot, ezt javasolták ellenőrzésre, tökéletesen be is vált, gratula hozzá.
A sima hdd-t eszembe se jutott tesztelni külön egyenlöre nincs is rajta sok adat, de és itt jön a bajom, a hdd terhelés nélkül is üresen, pl netezés közben amikor csak a rendszert futtató ssd-t használom ugye, 2-3 percenként éles, fémes pendülő hangot ad, mindenféle müvelet végzése nélkül. Olyan benyomásom van mintha a fej nem találná a helyét, lehetséges e ennek mérése ellenőrzése valami módon?
Bár a 3 napos cseregarancia sürgető, így valószínüleg holnap vissza viszem az üzletbe illetve a szervizükbe, de nem tudom hogy adom elő a problémát úgy hogy érthető is legyen a bizalmatlanságom a hdd-vel kapcsolatban. :D
Nem tudom segít e de bemásoltam 3 sort a naplóból ami engem elgondolkoztatott bár a helyes értelmezésük nem világos elöttem.

1 Raw Read Error Rate 6 118 100 00000B40E808 OK
7 Seek Error Rate 30 100 253 0000000173AA OK
10 Spin Retry Count 97 100 100 000000000000 OK

Ha kell természtesen elküldöm a teljes text file-t.

Elöre is köszönöm ha foglalkoztok a problémámmal.

Üdv
User avatar
hdsentinel
Site Admin
Posts: 3010
Joined: 2008.07.27. 17:00
Location: Hungary
Contact:

Re: Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by hdsentinel »

Igen, a Hard Disk Sentinel tökéletes megoldás a merevlemezek állapotának ellenőrzésére.

A furcsa hangot valószínűleg a merevlemez saját energiagazdálkodási funkciója okozza. Érdemes lehet esetleg megpróbálni a Hard Disk Sentinel programban a Beállítások -> Lemez figyelés ablakban a "Lemezek leállásának akadályozása" mezőbe egy
*
(csillag) karaktert tenni, így a program megakadályozza, hogy a merevlemez energiagazdálkodási funkciója életbe lépjen. Így valószínűleg a furcsa hang megszűnik és a merevlemez működése is gyorsabb lehet.

Meg kell nyugtatnom: semmilyen problémáról nincs szó az értékekkel kapcsolatban. A Seagate merevlemezeknél a "raw read error rate", "seek error rate" attribútumok "adat" mezője elég szélsőséges határok között változhat, akár hatalmas ugrások is lehetnek benne (ahogy láthatta is). Mivel ezek a számok NEM a hibák számát jelölik (hanem a merevlemez által végzett összes olvasás/pozícionálás műveletet), ezért a jelenség teljesen normális, problémát nem okoz, a nagyon magas számok csak statisztikai információkat hordoznak, a merevlemez állapotára vonatkozólag ebből nem szabad következtetéseket levonni (itt hibára az "érték" mező tartalma utalhat).

Ezen értékek más gyártó, más típusával összehasonlítva téves következtetést eredményeznek, mivel más gyártók más módon használják ezeket az értékeket (pl. a Samsung, WD, stb... esetén nincs ilyen mértékű változás).

Természetesen ha a jelzett attribútummal (vagy másokkal) valós probléma adódna, a program azt azonnal megjelenítené a szöveges értékelésben és a kondíció % értékben is.

Összefoglalva: amíg a lemez kondíció értéke nem változik, addig nincs probléma. Mivel ezt nem említette, feltételezem, hogy 100%-os állapotról van szó és a szöveges értékelés sem jelez hibát (?)
Amint bármely értékkel problémát talál a program, ez az érték azonnal csökkenni kezd és a lemez szöveges értékelésében (melyben jelenleg a "Lemez állapota hibátlan ..." felirat látható) megjelenik a talált probléma.

Tehát nem szükséges külön-külön az egyes értékek folyamatos figyelése, mivel azok (különösen egy-egy érték kiragadása) téves következtetésekhez vezethetnek.

Új merevlemez éles használata esetén (de egyéb helyzetekben is, ha a merevlemez állapotával kapcsolatban kétségek merülnek fel) érdemes a programban található alapos tesztek segítségével ellenőrizni a hibátlan állapotot - vagy feltárni és javítani az esetleges problémákat:
http://www.hdsentinel.hu/faq.php#test
(a tesztek eredménye a garanciális ügyintézést is segítheti - ha ez szükséges).

Javasolt a Hard Disk Sentinel Pro változatának használata, mellyel alaposabb tesztek használhatóak és több lehetőséget biztosít állapot felügyeletére, javítására.
Ha on-line megrendelést ad le a Hard Disk Sentinel megfelelő változatára (alap, Pro vagy 5 gépes Pro családi) a Vásárlás oldalon ( http://www.hdsentinel.hu/store.php ) és a vételárat átutalja az oldal alján található bankszámlaszámra, akár azonnal használatba is vehető a program, mellyel valamennyi teszt használható és segítségével minden kétséget kizáróan kideríthető, hogy van-e merevlemez-probléma, van-e ok aggodalomra, esetleges garanciális csere szükséges lehet-e.
Pengő HDD
Posts: 2
Joined: 2013.10.20. 12:28

Re: Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by Pengő HDD »

Nagyon köszönöm a részletes választ.
Valóban nem említettem, 100%-os a merevlemez állapota. Lehet valóban csak számomra volt riasztó ez az éles pendülő hang, és valóban csak a fej leállása okozza. Kipróbálom a javasolt energiagazdálkodási beállítást és mindenképpen beszámolok az eredményről, remélem másoknak is segíthet ez a pár sor. Jelenleg a "régi" hdd van a gépben, szintén Seagate és soha nem hallottam ilyen hangot, pedig több mint 600 nap a müködési ideje és a program szerint még 1000 nap a hátralévő élettartama. Gondolom a pár generáció eltérés miatt ezen még nincs ilyen opció.

Üdvözlettel
User avatar
hdsentinel
Site Admin
Posts: 3010
Joined: 2008.07.27. 17:00
Location: Hungary
Contact:

Re: Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by hdsentinel »

Igen, folyamatos a fejlesztés a gyártók részéről, bizonyos funkciók újabb típusokban jelennek meg.
Esetleg érdemes lehet a Hard Disk Sentinel programban a Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek opciót használni, így az új merevlemez teljes állapota ellenőrizhető és segítséget tudok nyújtani a teszteléshez, vizsgálathoz.
alieen
Posts: 1
Joined: 2014.11.28. 13:45

Re: Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by alieen »

Nemrégiben (2 napja) vásároltam egy Seagate Barracuda 7200.12 1000DM003 1TB-os hdd-t, sajnos csak most jutott idöm arra hogy használatba vegyem, ez egy tároló lenne az ssd-n futó rendszer mellet. A régi két hdd kiváltására keült beszerzésre. Az ssd miatt letöltöttem a Sentinel programot, ezt javasolták ellenőrzésre, tökéletesen be is vált, gratula hozzá.
A sima hdd-t eszembe se jutott tesztelni külön egyenlöre nincs is rajta sok adat, de és itt jön a bajom, a hdd terhelés nélkül is üresen, pl netezés közben amikor csak a rendszert futtató ssd-t használom ugye, 2-3 percenként éles, fémes pendülő hangot ad, mindenféle müvelet végzése nélkül. Olyan benyomásom van mintha a fej nem találná a helyét, lehetséges e ennek mérése ellenőrzése valami módon?
emma
User avatar
hdsentinel
Site Admin
Posts: 3010
Joined: 2008.07.27. 17:00
Location: Hungary
Contact:

Re: Hiba de nem tudom hol és mit teszteljek.

Post by hdsentinel »

Általánosságban érdemes a merevlemezt éles használat előtt alaposan tesztelni, ahogy a http://www.hdsentinel.hu/faq.php#test cikk írja, különösen, ha gyanús a merevlemez működése.

Fej-pozícionálás ellenőrzésére, intenzív stressz-tesztelésre jó ötlet még a Lemez menüpont alatt található "Véletlen Elérési Idő Teszt", legalább az "alapos" (2 órás) teszt.
Ha a fej mozgatásával kapcsolatosan problémák merülnek fel (nem sikerül a sávraállás, esetleg az túl hosszú időt venne igénybe), ez a teszt biztosan rávilágít.

Ha a merevlemez tétlen időben csinál fura dolgokat, annak hátterében elég sűrűn az energiagazdálkodás áll, ami a fejet parkolópályára állítja ill. a merevlemez teljes energiafogyasztását próbálja csökkenteni.
Érdemes lehet megnézni, hogy
- a Lemez menüpont alatt a Fejlett energiagazdálkodás opciót támogatja-e a merevlemez (kiválasztható). Ha igen, a csúszkát jobbra tolva beállítható, hogy a merevlemez maximális teljesítménnyel, energiagazdálkodási funkció nélkül dolgozzon
- ha a fenti nem támogatott vagy nem vezet eredményre, akkor a Beállítások -> Lemez figyelés oldalon a Lemezek leállásának akadályozása mezőbe egy * (csillag) kerüljön. Így a program egy időszakosan kiküldött parancs segítségével veszi rá a merevlemezt, hogy ne legyen tétlen, ne próbáljon alacsonyabb energiagazdálkodási szintre kerülni.

Remélhetőleg így a fura hang megszűnik.

A merevlemezről egyébként érdemes lenne a Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek opcióval egy teljes fejlesztői-riportot küldeni, hasznos lenne a teljes állapotát (annak esetleges változását) megvizsgálni.
Post Reply