Extrém nagy indulás szám

Tapasztalatok merevlemezekkel, SDD-kkel, USB eszközökkel, merevlemez vezérlőkkel, alaplapokkal kapcsolatban.
sorbit_4
Posts: 5
Joined: 2019.12.11. 16:54

Extrém nagy indulás szám

Post by sorbit_4 »

Használt laptop vásárlás előtt kértem az eladót, hogy küldjön HDS állapotadatot a HDD-ről.
A köv. adatot adta meg:
"100/100 % os. 199 napot ment. Indítás 241 722. WD 5000BPVT típus.2012 szept gyártás, becsült élettartam több mint 1000 nap."
Lehetséges ilyen? Ennyi indítás nem viseli meg a HDD-t?
Előre is köszönöm a választ.
User avatar
hdsentinel
Site Admin
Posts: 3019
Joined: 2008.07.27. 17:00
Location: Hungary
Contact:

Re: Extrém nagy indulás szám

Post by hdsentinel »

Igen, lehetséges ilyen mennyiségű indulás/leállás.
Beállítástól/használattól függően energiagazdálkodási okokból a Windows naponta több százszor is leállíthatja / felpörgetheti a merevlemezt, így ez előfordulhat. Önmagában még nem gond, de valóban, ettől esetleg elérheti a tervezett élettartam végét hamarabb, még akkor is, ha a működési idő viszonylag alacsony.

A tény, hogy eddig 100%-osként működött jól hangzik, így vélhetően nem lesz vele gond. Mindenesetre érdemes lenne éles használat előtt néhány tesztnek alávetni:
https://www.hdsentinel.hu/faq.php#test
és természetesen folyamatos állapot-ellenőrzés, felügyelet mellett használni, hogy a Hard Disk Sentinel mielőbb jelezze, ha az állapot változna és/vagy (akár a működési idő, akár az indulások száma miatt) elérné az élettartam végét, mikortól az esély a hirtelen meghibásodásra növekszik.
sorbit_4
Posts: 5
Joined: 2019.12.11. 16:54

Re: Extrém nagy indulás szám

Post by sorbit_4 »

Köszönöm a választ!
A 199 nap kb. 286 500 perc működést jelent. Számomra kicsit furcsa, hogy gyakorlatilag percenként indult és leállt? Nem lehet esetleg, hogy a működési idő számlálója túlcsordult, vagy egyéb manipuláció történt vele. Azt nem tudom ,hogy lehet-e manipulálni a HDD állapotjellemzőit, ez csak egy feltételezés.
Üdv. Gábor
User avatar
hdsentinel
Site Admin
Posts: 3019
Joined: 2008.07.27. 17:00
Location: Hungary
Contact:

Re: Extrém nagy indulás szám

Post by hdsentinel »

Nem valószínű, hogy túlcsordult volna, ilyen manipuláció sem valószínű jelen esetben.

Az viszont előfordulhat (ez nem ritka), hogy a működési időt a merevlemez nem mindig tudta megfelelően számolni. A legtöbb merevlemez órás egységet használ a működési idő rögzítésére. Ha energiagazdálkodási okokból ennél hamarabb (pl. néhány perc inaktivitás után) a merevlemez leállításra kerül, firmware-től függően a töredék-óra elveszhet - és a működési idő csak akkor növekszik, ha egy teljes órát tudott működni folyamatosan.

Ezért előfordulhat, hogy valójában többet futott, de "csak" 199 napot tudott rögzíteni (199 x 24 órát).

Ezt pontos típus, firmware, állapot ismerete nélkül nehéz megmondani, de előfordulhat.

Esetleg érdemes a Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek opciót használni, a teljes állapot adhat további ötleteket.
Post Reply